Kako dodavati i organizovati teme u Google učionici
- Dragan
- Mar 29, 2020
- 2 min read
Updated: May 6, 2020

Mnogi nastavnici se bore sa pronalaženjem najboljeg načina za preglednije organizovanje rada u Google učionici. Srećom, Google je ponudio funkciju koja pomaže da se sadržaji uredno razvrstavaju, a to su teme. Teme su poput fascikli za nastavne predmete, oblasti, zadatke, pitanja, materijale…, već prema tome kako ih ko organizuje.
Par osnovnih napomena o temama:
Teme se dodaju pomoću dugmeta „Napravi“ na stranici „Školski rad“.
Može se kreirati onoliko tema koliko je potrebno.
Sadržaji se dodaju u teme prilikom kreiranja materijala i zadataka ili jednostavnim prevlačenjem na stranici „Školski rad“.
Neki od pristupa u organizaciji tema:
1. Organizacija tema po oblastima ili modulima
Nastavnici kreiraju temu za svaku oblast u okviru svog nastavnog predmeta. Sve materijale i zadatke za određenu oblast dodaju u odgovarajuću temu. Na primer, ko predaje istoriju u 5. razredu osnovne škole, predmet možete podeliti na teme: Uvod u istoriju, Praistorija, Stari Istok, Stara Grčka i Stari Rim.
2. Organizacija tema prema vrsti rada
Na ovaj način, nastavnici razvrstavaju sadržaje prema vrsti rada. Temama se sadržaji mogu podeliti na materijale, kratka pitanja, domaće zadatke, projekte, testove ili na neki drugi, pogodan način. Podelu treba prilagoditi starosnoj grupi učenika, kao i načinu realizacije sadržaja predmeta.
3. Organizacija tema po nastavnim predmetima (pogodno za niže razrede osnovnih škola)
Čini se da je organizovanje tema po nastavnim predmetima najlogičnije rešenje za učiteljice i učitelje koji predaju više predmeta u istom odeljenju. Jednostavno, mogu napraviti temu za srpski jezik, matematiku, muzičko, likovno… Tako učenici sve predmete prate u jednoj učionici, slično kao i u redovnoj školi. Ovako organizovanoj učionici lako se mogu priključiti i nastavnici koji predaju u tom odeljenju (npr. strani jezik).
4. Organizacija tema po dinamici rada
Teme se mogu uskladiti sa dinamikom realizacije nastavnog plana, na primer, po nedeljama rada. Na ovaj način nastavnici lakše mogu da prate realizaciju planiranih nastavnih aktivnosti.
Dakle, Google omogućuje različite načine organizacije rada po temama. Svaki nastavnik može da isplanira i razvije svoju strukturu. Ako se predomisli, može i da je promeni. Nazivi tema mogu se jednostavno menjati, a same teme je lako dodavati ili brisati. Za nekoliko minuta može se napraviti potpuno nova organizaciona struktura. Ipak, ne treba preterivati sa izmenama, da ne bi zbunjivali učenike.
Comments