top of page

Kako zadati zadatak u Google učionici

  • Dragan
  • Apr 5, 2020
  • 3 min read

Updated: May 6, 2020



Na stranici „Školski rad“ možete dodati zadatke, kvizove, postavljati pitanja, dodavati materijale razredu, pa i ponovo koristiti prethodne sadržaje.


Za kreiranje zadatka, kliknite na dugme „Napravi“ i izaberite „Zadatak“. Naslovite zadatak (nije loše numerisati zadatke, radi preglednosti i praćenja) i napišite preporuke za rešavanje.


U zadatak možete dodati prethodno pripremljeni dokument sa Google diska ili iz računara, kao što možete i dodati link do nekog sajta ili YouTube videa. Naravno, možete dodavati više različitih sadržaja i kombinovati elemente zadatka.


Ako dokument koji planirate da dodate niste prethodno pripremili, možete ga odmah i napraviti koristeći aplikaciju Google dokumenti. Klikom na dugme „Napravi“ (ne ono sa početka priče, već ovo pored dugmeta „Dodaj“, otvara se ponuda za kreiranje dokumenta, prezentacije, tabele, crteža i upitnika. Izaberite šta vam treba i otvoriće vam se u novoj kartici pregledača.


U gornjem levom uglu novootvorenog dokumenta upišite naziv (opet nije na odmet razmisliti o numerisanju) i ispunite dokument sadržajem. Vaš novi dokument se automatski čuva na Google disku, kao i svaka promena koju na dokumentu napravite. Kada završite, jednostavno zatvorite karticu sa dokumentom i vratite se radu u Google učionici. Nemojte se iznenaditi ako se u zadatku i dalje vidi „Nenaslovljeni dokument“. Otvorite ga jednim klikom i videćete da je vaš novi dokument dodat, samo mu naslov još nije promenjen.


Da podesite opciju kako učenici mogu da koriste prilog, pored samog dodatka kliknite strelicu i izaberite jednu od opcija:


  • Učenici mogu da vide datoteku – ova opcija ne dozvoljava učenicima da menjaju prilog, mogu samo da vide to što ste dodali. To je kao kada u pravoj učionici zadatak prikazujete putem projektora.


  • Učenici mogu da unose izmene u datoteku – učenici dele isti dokument i svaki od njih može da unosi promene. Ova opcija je poput zadatak napisanog na tablu po kojoj učenici mogu da pišu.


  • Napravi kopiju za svakog učenika – svaki učenik dobija kopiju dokumenta, sa svojim imenom dodatim uz naslov. Samo učenik kome je dokument dodeljen može da unosi izmene. To je kao kad učenicima u razredu podelite radne listove.


Dalje postavke zadatka nude više istih opcija kao i kod postavljanja pitanja:


Zadatak možete zadati učenicima jednog odeljenja ili svim učenicima u više vaših odeljenja odjednom (ukupno do 100 učenika);


U jednom odeljenju zadatak možete zadati učeniku pojedinačno, grupi učenika ili svim učenicima;


Možete promeniti broj poena za zadatak (podrazumevana vrednost je 100), ili zadati kao neocenjiv;


Možete (uglavnom i trebate) definisati rok za završetak zadatka;


Zadatak možete svrstati u neku od postojećih tema, ili kreirati novu temu (vidi post o kreiranju tema);


Zadatak možete postaviti odmah, možete odrediti datum i vreme kada ga zadati. Možete ga i sačuvati kao radnu verziju, bez objave;


Nakon što postavite zadatak, možete dodavati komentare, dodatna objašnjenjima ili instrukcije;


Zadati zadatak možete izbrisati ili modifikovati. Ako izbrišete zadatak, brišu se i svi odgovori učenika, kao i ocene. Dokument koji ste eventualno dodali ostaje na Google disku. Ako ste pitanje poslali u više odeljenja, modifikovanje zadatka za jedno odeljenje, ne menja zadatak u ostalim;


Zadate zadatke možete ponovo koristiti, nepromenjene ili modifikovane. Bez obzira da li je zadatak prvobitno bio zadat same jednom ili grupi učenika, kada se ponovo koristi biće naslovljen na sve učenike u odeljenju, što možete po potrebi promeniti;


Dodatno, kada pravite zadatak u Učionici, možete da kreirate, ponovo koristite, delite, pregledate i ocenjujete rubrike za pojedinačne zadatke. Čemu služe rubrike, kako se uređuju i koriste, biće tema nekog narednog tutorijala (prijavite se da dobijate obaveštenja o novim objavama).


Video Tips & Tricks: Kako učenicima zadati zadatak u Google učionici





Yorumlar


bottom of page